Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu
NÁVĚSY - PŘÍVĚSY - NÁSTAVBY
  • CS
  • EN
  • RU

Více jak stoletá tradice strojírenské výroby v Senici na Hané

panav-letecky-pohled.jpg

Současnost

V roce 2011 se majitelem společnosti stává AML Holding, a.s. Prvotním cílem je nejen zachování výroby pod logem  tradiční české značky, ale především její modernizace a prosazení v rámci celé Evropy. Jsme jedním z největších výrobců přívěsů a návěsů ve Střední a Východní Evropě. Zakládáme si na více než 100 leté tradici a zaměstnáváme více než 200 lidí. Společnost má vlastní výrobu i kvalitní vývoj a proto nabízí produkt od jeho projektového zpracování, výroby prototypu až po zkoušky a jeho výrobu. Našimi zákazníky jsou dopravní a přepravní společnosti, strojírenské závody a distributoři zemědělských a potravinářských produktů.

1996 - 2010

Od roku 1996 je areál průběžně rekonstruován a společnost dosáhla finanční stability. Výrobní program zahrnuje široké spektrum silničních přívěsů a návěsů o celkové hmotnosti nad 9 tun. Výrobky společnosti jsou homologovány dle legislativy Evropské unie a nacházejí své zákazníky především ve střední Evropě.
Prodejní zastoupení existují na Slovensku, v Polsku, Itálii, Maďarsku, Bulharsku, Slovinsku a Německu.
V současné době má společnost celkem cca 350 zaměstnanců a spolupracovníků

1990 - 1996

Na základě delimitace BSS v roce 1990 byly obě jednotky vyčleněny z n. p. Brandýské strojírny a slévárny a k 1. 7. 1990 byl založen PANAV Senice na Hané.
Dne 29. 3. 1991 byla založena PANAV akciová společnost, která byla následně na základě delimitační smlouvy rozdělena s účinností od 25. 2. 1993 na dva samostatné subjekty JaS Jesenická strojírna a. s. Písečná u Jeseníku a PANAV, a. s. Senice na Hané.
Tento subjekt byl privatizován v průběhu roku 1994.

1942 – 1990

V roce 1942 koupila továrnu společnost Foglar v. o. s. v čele s panem Josefem Foglarem, která po opravě objektů zahájila výrobu vlečných vozů a tím založila tradici výroby, která je rozvíjena do dnešních dnů.
V roce 1948  byla v podniku zavedena národní správa a posléze byl začleněn do n. p. KAROSA Vysoké Mýto. V tuto dobu byla provedena rozsáhlá rekonstrukce a modernizace výrobních provozů. Výstavba pokračovala i po začlenění závodu do n. p. Brandýské strojírny a slévárny v roce 1956. Kapacita výroby byla postupně zvýšena až na 10 000 traktorových a silničních přívěsů ročně. V roce 1968 byl k závodu přičleněn provoz Písečné v Jeseníku, vybudovaný z rekonstruované celulózky.

1896 - 1942

Již v roce 1896 byly v Senici na Hané, v místě sídla dnešní akciové společnosti, vybudovány na ploše výrobní objekty, které nahradily původní dílnu zakladatele továrny Leopolda Kašpara, postavenou v roce 1894. Hlavním výrobním produktem této doby byly mlýnské a zemědělské stroje. V době světové hospodářské krize počátkem 30. let dvacátého století firma upadla do odbytových potíží a v předválečných letech zastavila výrobu.